Sebészeti -érsebészeti osztály
Osztály telefonszáma: 06-1-289-6200/1199,1430
Osztály e-mail címe: sebeszet@delpestikorhaz.hu
Progresszivitási szint: sebészet III/a.,
Osztályvezető főorvos:
Dr. Bodrogi Péter
Főnővér:
Merőné Baski Éva
A Sebészeti Osztály a legmagasabb III/a. progresszivitási szinttel rendelkezik, jelenleg 384172 lakos Sebészeti ellátását biztosítja.
Területi vonatkozásban:
Budapest XX., XXI., XXXIII. kerület, XVIII. kerületből a 1181, 1182, 1186, 1188 irányító szám
Alsónémedi, Bugyi, Dabas, Felsőpakony, Gyál, Hernád, Kakucs, Ócsa, Örkény, Pusztavacs, Táborfalva, Tatárszentgyörgy, Újhartyán, Újlengyel, Üllő
A kórház területén részt veszünk az alapellátásban, sebészeti szakrendelést biztosítunk a XVIII. és XX. kerületben, Vecsésen, Dabason és Gyálon.
Folyamatos ügyeleti rendszerben látjuk el a területről érkező Sürgősségi Osztályon jelentkező, osztályos megfigyelést vagy műtéti ellátást igénylő akut betegeket a hét minden napján.
Az osztály 72 ággyal rendelkezik, ebből 10 ágyon szubintenzív részleget üzemeltetünk.
A sebészeti osztály 2022-es felújítása, átalakítása után már XXI. század követelményeit kielégítő betegellátást biztosít az ide érkező pácienseknek, az 5 ágyas fürdőszobával és tv-vel ellátott, valamint a légkondicionálóval is felszerelt 2 ágyas kórtermekben.
Szakmai munka
A Sebészeti Osztály profilja felöleli az általános hasi sebészet szinte összes területét. Műtéteink jelentősebb részét a többségében laparoscopos technikával végzett sérv és epeműtétek teszik ki, de nagyszámban operálunk vastag és végbélműtéteket is.
A pajzsmirigy működési zavarok, az emlő elváltozások műtéti kezelése is meghatározó műtéti palettánkban.
A betegek lehető legjobb gyógyulása érdekében kezelések során, műtétek előkészítésében a társosztályokkal együttműködve (Radiológia, Izotóp diagnosztika) alakítjuk ki a megfelelő terápiát.
Kiemelt feladatunk a daganatos betegek mihamarabbi szakszerű ellátása mind a műtéti, mind az utógondozás területén. Szoros kapcsolatot alakítottunk ki a Szent László Kórház Onkológiai Osztályával, hetente Onko-team ülés során beszéljük meg a betegre szabott egyéni kezelési tervet.
Sajnos az érsebész kollégák távozásával ér-rekonstrukciós műtéteket nem végzünk, betegeinket a Gottsegen György Országos Kardiológai Intézet Érsebészeti Ambulanciájára irányítjuk.
A beteg műtéti előkészítését az ambulancia koordinálja kb. a műtét várható időpontja előtt egy héttel. Ekkor a beteg teljes körű felvilágosítást kap az osztályon dolgozó műtéti koordinátortól is. A Sebészeti Osztályra a tervezett műtétre érkező betegek esetén a regisztráció a Betegfelvételi Osztályon történik. Az operációra érkező beteg az előre egyeztetett időpontban ¾ 9 – 9 h között, egynapos sebészeti ellátás esetén 6:15h kell, hogy érkezzen. Várakozni az osztály bejáratánál kell ahonnan a további eligazítást a főnővér vagy a koordinátor végzi. A nővérpultnál jelentkezve az ápolók megmutatják az adott kórtermet, ágyat, és kiszolgáló helyiségeket és az orvosi felvétel után az elrendelt utasításokat, terápiát elvégzik.
Az osztályos orvos, vagy a kezelő orvos kikérdezi a beteget a kórelőzményeiről, panaszairól, gyógyszerszedési szokásairól, valamint fizikális vizsgálatot végez. Tájékoztatja a beteget újra az adott betegséggel kapcsolatos műtéti előkészítésről, a műtétről, valamint a várható gyógyulásról és az esetleges szövődményekről.
Az osztály orvosai fontosnak tartják, hogy szélesebb szakmai nyilvánosság előtt is beszámoljanak az osztályon zajló munkáról, ezért rendszeresen részt vesznek hazai, nemzetközi konferenciákon, szakmai napokon.
Az új, korszerű kötszerek tesztelése is fontos számunkra, segítséget nyújtva ezzel a gyártó cégeknek. A kezelés során szükség esetén a negatív nyomásterápiát is alkalmazzuk.
Tapasztalataink szerint mindezek használatával jelentős javulás következett be az eddig nehezen gyógyuló sebek kezelésében.
Az osztály a Semmelweis Egyetem által minősített képzőhely. Rendszeresen biztosítjuk a hozzánk nyári gyakorlatra érkező orvostanhallgatók elméleti tudásának gyakorlatban való elsajátítását.
Részt veszünk a rezidens képzésben, többen mára már sikeres szakvizsga megszerzése után ügyeletvezetőként is helytállnak.
Intézményünk szerepet vállal a szakdolgozók gyakorlati oktatásában is, így az osztályon dolgozó ápolók szakmai tudásukkal, kiemelkedően segítik a sebészeti gyakorlatra érkező tanulókat.
dr. Benyó Imre, az osztály első osztályvezető főorvosa alatt, aki 1980-tól 12 évig állt a Sebészet élén, a kiemelt profil az epesebészet volt. Emellett a Sebészeti Klinikáról érkezett Tanár Úr megteremtette a későbbi érsebészeti profil személyi és tárgyi feltételeit.
1992-ben dr. Koiss István vette át az osztály vezetését. Ő mindazokat a progresszív módszereket átültette a Sebészeti Osztály mindennapos gyakorlatába, melyeket a III. számú Sebészeti Klinikán tanult. Vezetése alatt vált gyakorlattá a laparoszkópos epesebészet, és jelentős előrehaladást értek el a vastagbélműtétek terén is.
A következő három éves periódusban az osztályvezető főorvosi kinevezést dr. Forgács András tanár úr kapta, aki az I. számú Sebészeti Klinika korszerű szemléletét alkalmazta a mindennapos klinikai gyakorlatban. Ezen időszakban tovább fejlődött a laparoszkópos epesebészet, és jelentős előrelépés történt a gasztrointesztinális vérző betegek ellátása terén is.
2007-ben a Sebészeti Osztály vezetését dr. Ender Ferenc vette át, aki 20 évig dolgozott az Orvostovábbképző Intézetben, majd a jogutód Országos Gyógyintézeti Központban.
Vezetése alatt a műtéti skála sokat változott. Végeztek nyelőcső-, hasnyálmirigy-, kiterjesztett gyomor-, s nagyobb eszközigényű vastagbélműtétek is. Sokat fejlődött a haladó laparoszkópia, elkezdték a laparoszkópos vastagbél-műtéteket, a féregnyúlvány eltávolításokat (appendectomia, „vakbél” műtét). Jelentős előrelépés volt a korszerű emlősebészet tárgyi és személyi feltételeinek megteremtése.
2013. április 1-vel az Osztályt több mint 6 évig vezető dr. Ender Ferenc elhagyta a Kórházat, helyét megbízott osztályvezetőként dr. Ecsedy Gábor foglalta el, de nyugdíjba vonulása miatt új megbízott vezető kinevezése vált szükségessé dr. Szabó József személyében július 1-től. A megismételt pályázat után október 7-én Dr. Kovács János Balázst nevezték ki az Osztály vezetőjévé, aki korábban a SE Transplantációs Klinikáján 18 évig dolgozott. 2008-ban tagja volt az első, Budapesten végzett laparoszkópos, élődonoros veseátültetést végző csapatnak. Laparoszkópos vastagbél műtétek terén szerzett szaktudásával maximálisan segítette a kollégák ez irányú fejlődését is, mára a vastagbélműtétek kb 50%-át végzi az Osztály laparoszkópos úton.
2021 június 1-vel dr. Bodrogi Péter lett kinevezve a Sebészeti Osztály élére, aki a fő sebészeti profiloknak megfelelő munkacsoportok kialakítását valósította meg. Jelenleg proctológiai (végbél betegségei), emlő-, és endokrin (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy stb.) sebészeti munkacsoportok már működnek, az ezekben részt vevő un. specialisták naprakész szakmai tudással, nagy gyakorlattal javítanak az egyes sebészeti területek színvonalán. A jövőben colorectalis (vastag,- végbélsebészeti) valamint robotsebészeti munkacsoportot hozunk létre. Ezek mellett az egyik fő profilnak nevezhető akut sebészeti ellátás fejlesztését – várakozási idő csökkentése, koncentráltabb betegvizsgálat, társszakmák közötti szorosabb, tervezettebb kapcsolat, stb.- is végzi.